Azərbaycanın Fond Bazarında Böyük Yüksəliş
Bakı Fond Birjasında 2024-cü ilin ilk 9 ayında baş verən ticarət həcmi sürətlə artıb, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,3 dəfə çox olub. Bu, ölkəmizin iqtisadi inkişafının və investorların etibarının göstəricisidir.
Bildirilir ki, 2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ticarət həcmi ümumilikdə 37 milyard 73 milyon 41,6 min manata çatmışdır. Bu, 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə artım deməkdir.
Bu artımın səbəbi bir çox faktorla bağlıdır: korporativ qiymətli kağızların ticarət həcminin 66% artması, dövlət qiymətli kağızlarının ilkin bazardakı ticarət həcminin 14% artması, həmçinin repo əməliyyatlarının 246% artması. Hətta korporativ qiymətli kağızların repo əməliyyatları üzrə 3837% artım qeydə alınıb.
Sentyabr ayının son ticarət günündə səhm bazarının kapitalizasiyası 6 milyard 78 milyon 841,2 min manat təşkil edib. Bu da Azərbaycanın fond bazarının güclü və inkişaf edən bir sektor olduğunu göstərir.